Головне меню
корпоративне ПРАВО

Повноваження директора при укладенні договорів

24 ЛЮТОГО 2021 РІК
Юридична особа з моменту свого створення наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, але з огляду на свою природу, самостійно, без своїх посадових осіб, вона не може реалізовувати свої права, набувати обов’язків.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 89 Господарського кодексу України «Управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства».
Так, в залежності від організаційно-правової форми підприємства, управління підприємством, зокрема укладання правочинів здійснюється виконавчим органом через її посадову особу.

Якщо ж брати до уваги ТОВ, то відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон) «До компетенції виконавчого органу товариства належить вирішення всіх питань, пов’язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників та наглядової ради товариства (у разі утворення)».

Окрім цього, детальніше про повноваження посадових осіб виконавчого органу підприємства можна прописати в Статуті підприємства або в інших локальних нормативно-правових актах.
Проте, слід мати на увазі, що посадова особа виконавчого органу має певні обмеження щодо укладання тих чи інших правочинів.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 44 Закону «Рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, приймаються виключно загальними зборами учасників, якщо інше не передбачено статутом товариства».

Варто зазначити, що вищезазначена норма не стосується виключно директора, оскільки прив’язка йде до факту вчинення правочину (і неважливо, хто її вчинятиме — директор чи, наприклад, співробітник юридичної особи за довіреністю). Проте керівника підприємства таке обмеження стосується безпосередньо, адже найчастіше саме він вчиняє ті чи інші правочини від імені юридичної особи.

Проте, згідно з ч. 1 ст. 44 Закону «Статут товариства може встановлювати особливий порядок надання згоди уповноваженими на те органами товариства на вчинення певних правочинів залежно від вартості предмета правочину чи інших критеріїв (значні правочини)».
Олександр Ліпич, старший юрист АЛЬФА-ОКС
Олександр Ліпич
Старший юрист, автор статті. 24.02.2021 рік
Тобто, в установчих документах підприємства, зокрема в Статуті ТОВ, можна прописати окрему процедуру згоди на вчинення посадовою особою виконавчого органу (директором) правочинів, предмет якого перевищує 50% чистих активів Товариства з обмеженою відповідальністю.

Підсумовуючи, можна сказати, що директор має відповідні повноваження, на вчинення правочинів, предмет яких не перевищує 50% чистих активів Товариства, що регламентується нормами чинного законодавства України або установчими документами підприємства.
Оксана Кацалап
Директор Юридичної компанії АЛЬФА-ОКС
Команда АЛЬФА-ОКС професійно займається вирішенням юридичних завдань понад 10 років. Експертне знання законодавства України та широка юридична практика дозволяють нашим юристам та адвокатам досягати позитивного результату навіть у найскладніших випадках.

Наша компанія пропонує своїм клієнтам допомогу у вирішенні проблеми будь-якої складності в усіх галузях права. Індивідуальний підхід до кожного гарантує економію Вашого часу та коштів.

Щоб отримати безкоштовну консультацію юриста, залишіть звернення про зворотній дзвінок або телефонуйте самостійно за номером +380958512285

Новини
Поінформований, значить озброєний.
Будь в курсі останніх новинок юридичного бізнесу
Підпишіться на нашу розсилку, щоб бути в курсі останніх новин нашої компанії
Натискаючи на кнопку, Ви даєте згоду на обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.
Юридична компанія АЛЬФА-ОКС

Адреса:
м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 62, БЦ «Ферммаш», 7 поверх, офіс 55

Адреса для листування:
04112, м. Київ, вул. Дегтярівська,
буд. 62, офіс 55

Телефон: +38 095 851 22 85
Email: ok.katsalap@gmail.com

Заїзд до Бізнес центру «ФЕРММАШ» можливий тільки з вулиці Парково-Сирецька. Перед візитом, просимо надіслати номер машини, щоб охорона з легкістю пропустила на парковку.
Щоб замовити послугу
заповніть колонки нижче
Чекаю на дзвінок!
Made on
Tilda