Головне меню
Трудове ПРАВО

Особливості цивільно-правових договорів

5 ЛЮТОГО 2021 РІК
Зважаючи на великі штрафні санкції за порушення законодавства про працю, роботодавці серйозно задаються питанням, а як же правильно оформити працівників за ЦПД?
При проведенні перевірок Держпраці часто трапляється перекваліфікування ЦПД на трудовий договір. Щоб уникнути цього, ЦПД має відповідати наступним ознакам:

1. Якщо договір підряду — підрядник і замовник, якщо договір про надання послуг — виконавець і замовник.

2. У ЦПД предметом є виконання роботи з наданням замовникові певного результату або надання послуги. При цьому основне значення має результат. А ось процес виконання роботи/надання послуги ЦПД не регулює. Саме тому, укладаючи ЦПД, не можна прописувати в ньому положень, властивих трудовому договору. Зокрема, таких формулювань, як, наприклад «затверджений графік роботи», «належні умови праці», «оплата праці згідно зі штатним розписом», «трудова книжка», «відрядження», «відпустка», «звільнення» тощо.

3. Підрядник/виконавець діє на власний ризик. Він має економічну самостійність і несе пов’язану з нею відповідальність за результати своєї діяльності.

4. Підрядник/виконавець самостійно організовує процес праці.
Це означає, що:
  • його не включають до штату підприємства-замовника. Іншими словами, при укладенні ЦПД підрядник/виконавець не подає заяву про прийняття на роботу, а замовник не оформляє відповідний наказ про прийняття на роботу, не зазначає підрядника/виконавця в штатному розписі, не заповнює на нього трудову книжку, не подає повідомлення про прийняття на роботу, не веде за ним Табель обліку використання робочого часу тощо;
  • він не підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку замовника, а самостійно регулює свій робочий час. Адже процес виконання роботи/надання послуги ЦПД не регулює. Тому при укладенні ЦПД не встановлюється графік виконання робіт/надання послуг;
  • замовник не може безпосередньо впливати на процес виконання роботи/надання послуги, у тому числі контролювати підрядника/виконавця. Однак, у замовника є право в будь-який момент часу перевірити хід виконання роботи за договором підряду, не втручаючись при цьому в процес її виконання.
Адвокат, співзасновник "ЮК"АЛЬФА-ОКС", автор статті на тему: "Поворотна фінансова допомога" 27.11.2020 рік
Євгеній Трикашний
Юрисконсульт "ЮК"АЛЬФА-ОКС"
автор статті, 05.02.21
5. Підрядник/виконавець отримує оплату у формі винагороди. ЦПД у жодному разі не повинен містити:
  • відомості про те, що підрядник/виконавець отримує заробітну плату, кошти в оплату праці тощо;
  • вказівки на те, що виплати за ЦПД здійснюються в межах фонду оплати праці;
  • посилання на КЗпП або Закон про оплату праці в частині визначення розміру винагороди;
  • Щоб установити суму винагороди за ЦПД та/або порядок її визначення, необхідно керуватися виключно приписами ЦКУ, а не нормами трудового законодавства;
Наприклад, у частині договору підряду ціну і порядок її визначення прописують безпосередньо в договорі. Причому:
  • ціна може встановлюватися безпосередньо в договорі або додатках до нього;
  • у договорі може встановлюватися спосіб, яким самі сторони або інші зацікавлені особи в змозі самостійно визначити конкретну ціну роботи в грошовій сумі;
  • Не передбачає законодавство обмежень щодо мінімального і максимального розмірів винагороди. Стосовно встановлення строків виплати винагороди у сторін договору повна свобода дій.
За договорами на надання послуг оплачується виконаний перелік дій, прописаний у договорі.
Оксана Кацалап
Директор Юридичної компанії АЛЬФА-ОКС
Команда АЛЬФА-ОКС професійно займається вирішенням юридичних завдань понад 10 років. Експертне знання законодавства України та широка юридична практика дозволяють нашим юристам та адвокатам досягати позитивного результату навіть у найскладніших випадках.

Наша компанія пропонує своїм клієнтам допомогу у вирішенні проблеми будь-якої складності в усіх галузях права. Індивідуальний підхід до кожного гарантує економію Вашого часу та коштів.

Щоб отримати безкоштовну консультацію юриста, залишіть звернення про зворотній дзвінок або телефонуйте самостійно за номером +380958512285

Новини
Поінформований, значить озброєний.
Будь в курсі останніх новинок юридичного бізнесу
Підпишіться на нашу розсилку, щоб бути в курсі останніх новин нашої компанії
Натискаючи на кнопку, Ви даєте згоду на обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.
Юридична компанія АЛЬФА-ОКС

Адреса:
м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 62, БЦ «Ферммаш», 7 поверх, офіс 55

Адреса для листування:
04112, м. Київ, вул. Дегтярівська,
буд. 62, офіс 55

Телефон: +38 095 851 22 85
Email: ok.katsalap@gmail.com

Заїзд до Бізнес центру «ФЕРММАШ» можливий тільки з вулиці Парково-Сирецька. Перед візитом, просимо надіслати номер машини, щоб охорона з легкістю пропустила на парковку.
Error get alias
Щоб замовити послугу
заповніть колонки нижче
Чекаю на дзвінок!
Made on
Tilda