Головне меню
ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО

Чи може директор не нараховувати собі зарплату?

22 березня 2021 РІК
Інколи виникають ситуації, коли новостворена компанія ще не розпочала займатися господарською діяльністю, а з найманих працівників мають лише директора і як наслідок виникає питання, «чи потрібно нараховувати заробітну плату директору підприємства?».
Відповідь на це питання можна відразу надати – «ТАК!»

Так, невиплата заробітної плати будь-якому працівнику, зокрема директору – це пряме порушення норм трудового законодавства України. Відповідні порушення караються:
- ст. 41 КУпАП – карається штрафом від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- ст. 265 КЗпП – накладається штраф на роботодавця в розмірі 3-х мінімальних заробітних плат.
Разом з тим є певні нюанси та винятки.

Акціонерне товариство (далі – АТ)
Директора Акціонерного товариства не можна залишити без зарплати. Так, відповідно до ч. 5 ст. 58 Закону України «Про акціонерні товариства» Права та обов'язки членів виконавчого органу визначаються контрактом, що укладається з кожним членом виконавчого органу.

Приватне підприємство (далі – ПП)
ПП керується загальними положеннями про юридичних осіб в Господарському та Цивільному кодексах України. Так, у них ідеться про те, що підприємство може управлятися безпосередньо власником або через керівника, який буде призначений таким власником/наглядовою радою. Таким чином, управлінням ПП може здійснюватися і власником цієї ПП, проте відповідне положення потрібно прописати у Статуті.

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ)
З формальної точки зору, ТОВ без директора залишити неможливо. Так, відповідно до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» здійснення поточною діяльністю Товариства відбувається через їхній виконавчий орган.
Олександр Ліпич, старший юрист АЛЬФА-ОКС
Олександр Ліпич
Старший юрист, автор статті. 22.03.2021 рік
Проте на практиці відбувається зовсім інакше. Так Постановою П’ятого апеляційного адміністративного суду по справі № 540/2480/19 від 11.06.2020 року, колегія суддів зазначає, що «відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладання трудового договору є корпоративними, а отже відсутній обов`язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату». Таким чином, у ТОВ є можливість не нараховувати заробітну плату директорові, проте у випадку, коли засновник і директор – це одна особа.


Таким чином, в більшості випадків, директора неможливо залишити без заробітної плати, оскільки він, з формальної точки зору, є найманим працівником, який діє або за контрактом або за трудовим договором, а тому на нього поширюються норми трудового законодавства України.
Оксана Кацалап
Директор Юридичної компанії АЛЬФА-ОКС
Команда АЛЬФА-ОКС професійно займається вирішенням юридичних завдань понад 10 років. Експертне знання законодавства України та широка юридична практика дозволяють нашим юристам та адвокатам досягати позитивного результату навіть у найскладніших випадках.

Наша компанія пропонує своїм клієнтам допомогу у вирішенні проблеми будь-якої складності в усіх галузях права. Індивідуальний підхід до кожного гарантує економію Вашого часу та коштів.

Щоб отримати безкоштовну консультацію юриста, залишіть звернення про зворотній дзвінок або телефонуйте самостійно за номером +380958512285

Новини
Поінформований, значить озброєний.
Будь в курсі останніх новинок юридичного бізнесу
Підпишіться на нашу розсилку, щоб бути в курсі останніх новин нашої компанії
Натискаючи на кнопку, Ви даєте згоду на обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.
Юридична компанія АЛЬФА-ОКС

Адреса:
м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 62, БЦ «Ферммаш», 7 поверх, офіс 55

Адреса для листування:
04112, м. Київ, вул. Дегтярівська,
буд. 62, офіс 55

Телефон: +38 095 851 22 85
Email: ok.katsalap@gmail.com

Заїзд до Бізнес центру «ФЕРММАШ» можливий тільки з вулиці Парково-Сирецька. Перед візитом, просимо надіслати номер машини, щоб охорона з легкістю пропустила на парковку.
Щоб замовити послугу
заповніть колонки нижче
Чекаю на дзвінок!
Made on
Tilda